VILA SENJAK

bydlení
,
bydlení
,
vila
,
rodinný dům
,
dům
,
život
,
moderní
,
rohová budova
 • Klient

  Soukromý

 • Typ

  Obytný

 • Umístění

  Bělehrad, Srbsko

 • Hrubá podlahová plocha

  352 m2

 • Podlahová plocha staveniště

  279 m2

 • Rok

  2022

 • Postavení

  Ve výstavbě

 • Odpovědní partneři

  Mladen Nastasijević M.Arch , Itana Topalović M.Arch, Kristina Kovačević M.Arch, Savo Ukropina M.Arch, Miloš Simić M.Arch

 • Designový tým

  Mladen Nastasijević M.Arch , Itana Topalović M.Arch, Kristina Kovačević M.Arch, Savo Ukropina M.Arch

Vnořená do kopcovité krajiny senjacké rezidenční čtvrti v Bělehradě se objevuje současná vila, bezproblémově spojující moderní estetiku s nadčasovým šarmem stávající staré budovy, ke které je přistavěná. Tato architektonická perla, harmonicky propojená se svým historickým protějškem, přispívá k pestrosti senjacké rezidenční architektury. Pozice a orientace vily jsou odpovědí na jedinečné charakteristiky svahovitého terénu a regulačního prostorového plánu upravujícího minimální vzdálenosti od červených linií a hranic pozemků. Dodržováním těchto omezení se budova zdvořile tvaruje jako prodloužený obdélníkový objem, sedící na křižovatce ulic Vucitrnska a Kablarska na mírném svahu. Přístup k přízemí vily, kde se nachází hlavní vchod, je dosaženo z ulice Kablarska přes řadu venkovních schodů vedoucích na krytou terasu. Přízemí, s ohledem na soukromí a minimální vzdálenost 2 metry od ulice Kablarska, se plně otevírá do bujných zahrad. Tento venkovní prostor, vsazený mezi novou vilu a existující cihlovou zdí sousedního pozemku, slouží jako klidný útočiště. Přízemí se rozvíjí jako bezproblémová posloupnost prostorů, zahrnující vstupní halu, jídelnu, kuchyň a obývací pokoj. Strategicky umístěný prostor schodiště slouží jako vertikální spojnice propojující suterén a horní patro, podporující plynulý pohyb v rámci obydlí. Suterén, kromě umístění schodiště, obsahuje pomocné nebytové místnosti, včetně prádelny, WC a technického prostoru. Tato promyšlená alokace optimalizuje funkčnost a zároveň udržuje celkovou soudržnost architektonické kompozice. Při stoupání na horní patro vás čeká svatyně. Dvě dětské pokoje, sdílející koupelnu, a hlavní ložnice jsou strategicky uspořádány s výhledem do klidné zahrady, zajišťující soukromý a klidný ústup. Vila, přijímající modernistický architektonický styl charakterizovaný čistými liniemi, má podobu prodlouženého kubu s zaoblenými hranami. Tento designový výběr je ovlivněn polohou na křižovatce ulic Kablarska a Vucitrnska, odkazující na oba sloupy architektonického dědictví Bělehradu, a to raný modernismus a secesi. Pro vizuální sjednocení starých a nových struktur zdobí fasádu bledo bílé keramické dlaždice a tmavé kovové lišty. Prodloužený kubus, zdánlivě lebdi nad suterénem a svahem, vytváří působivý vizuální dojem. Tento prvek designu nejen přidává špetku modernosti, ale také navazuje harmonické spojení mezi historickým kontextem a současnou vizí. Výběr keramiky pro fasádu souzní s principy udržitelnosti, zajistňujíc trvalou a ekologicky uvědomělou estetiku. Kombinace bledo bílých keramických dlaždic a zaoblených rohů elegantně mostí stylové rozdíly mezi starými a novými domy.

Vnořená do kopcovité krajiny senjacké rezidenční čtvrti v Bělehradě se objevuje současná vila, bezproblémově spojující moderní estetiku s nadčasovým šarmem stávající staré budovy, ke které je přistavěná. Tato architektonická perla, harmonicky propojená se svým historickým protějškem, přispívá k pestrosti senjacké rezidenční architektury. Pozice a orientace vily jsou odpovědí na jedinečné charakteristiky svahovitého terénu a regulačního prostorového plánu upravujícího minimální vzdálenosti od červených linií a hranic pozemků. Dodržováním těchto omezení se budova zdvořile tvaruje jako prodloužený obdélníkový objem, sedící na křižovatce ulic Vucitrnska a Kablarska na mírném svahu.

Přístup k přízemí vily, kde se nachází hlavní vchod, je dosaženo z ulice Kablarska přes řadu venkovních schodů vedoucích na krytou terasu. Přízemí, s ohledem na soukromí a minimální vzdálenost 2 metry od ulice Kablarska, se plně otevírá do bujných zahrad. Tento venkovní prostor, vsazený mezi novou vilu a existující cihlovou zdí sousedního pozemku, slouží jako klidný útočiště. Přízemí se rozvíjí jako bezproblémová posloupnost prostorů, zahrnující vstupní halu, jídelnu, kuchyň a obývací pokoj. Strategicky umístěný prostor schodiště slouží jako vertikální spojnice propojující suterén a horní patro, podporující plynulý pohyb v rámci obydlí. Suterén, kromě umístění schodiště, obsahuje pomocné nebytové místnosti, včetně prádelny, WC a technického prostoru. Tato promyšlená alokace optimalizuje funkčnost a zároveň udržuje celkovou soudržnost architektonické kompozice.

Při stoupání na horní patro vás čeká svatyně. Dvě dětské pokoje, sdílející koupelnu, a hlavní ložnice jsou strategicky uspořádány s výhledem do klidné zahrady, zajišťující soukromý a klidný ústup. Vila, přijímající modernistický architektonický styl charakterizovaný čistými liniemi, má podobu prodlouženého kubu s zaoblenými hranami. Tento designový výběr je ovlivněn polohou na křižovatce ulic Kablarska a Vucitrnska, odkazující na oba sloupy architektonického dědictví Bělehradu, a to raný modernismus a secesi. Pro vizuální sjednocení starých a nových struktur zdobí fasádu bledo bílé keramické dlaždice a tmavé kovové lišty. Prodloužený kubus, zdánlivě lebdi nad suterénem a svahem, vytváří působivý vizuální dojem. Tento prvek designu nejen přidává špetku modernosti, ale také navazuje harmonické spojení mezi historickým kontextem a současnou vizí. Výběr keramiky pro fasádu souzní s principy udržitelnosti, zajistňujíc trvalou a ekologicky uvědomělou estetiku. Kombinace bledo bílých keramických dlaždic a zaoblených rohů elegantně mostí stylové rozdíly mezi starými a novými domy.